IT dla zarządzających w przemyśle
Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Cloud computing w produkcji: Patrzeć chmurze na ręce...

-- poniedziałek, 20 styczeń 2014

Cloud computing to jeden z dominujących trendów rozwoju technik IT. Jak obecnie postrzegany jest w Polsce? Jakie czynniki sprzyjają jego rozpowszechnianiu? Jakie są granice wykorzystania? Czy sektor produkcji włączy się w ten trend?

Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową większość polskich przedsiębiorców to „nieświadomi użytkownicy usług w modelu chmurowym”. Cloud computing jest bowiem powszechnie wykorzystywany przez polskie firmy. Nie jest to jednak etap zaawansowany, polegający na ulokowaniu całego środowiska operacyjnego z aplikacjami w chmurze (SaaS – Software as a Service), lecz jego najprostsza forma, czyli zewnętrzna poczta elektroniczna czy hosting strony internetowej (badanie IBnGR z 2011 r.). Czy ta sytuacja może się zmienić w najbliższym czasie? Polski rynek cloud computing jest młody, ale bardzo dynamiczny.

Krótka historia
Sama idea cloud computing nie jest niczym nowym. Już w latach 90. XX w. wprowadzono usługę wynajmowania (dzierżawy) aplikacji – ASP (Application Service Provider). Później świat podbijały różnego rodzaju usługi outsourcingu, w tym SaaS... Żaden termin nie zdobył jednak takiej popularności jak cloud computing.

Z definicji cloud computing (przetwarzanie w chmurze, żargonowo – chmura obliczeniowa) to model oparty na korzystaniu z usług dostarczanych przez wewnętrzny dział lub zewnętrzną firmę. Użytkownik korzysta z funkcji oprogramowania i niezbędnej infrastruktury. Nie musi kupować licencji, nie musi instalować oprogramowania, ani zajmować się jego administracją.

Zasada działania cloud computing polega na przeniesieniu ciężaru świadczenia usług IT (przetwarzania danych, dostarczania oprogramowania lub mocy obliczeniowej) na serwer dostawcy usługi i umożliwieniu stałego dostępu przez komputery klienckie. Dostawca dba o bezpieczeństwo przetwarzanych danych, a szybkość obsługi procesów wynika z mocy obliczeniowej serwera. Wystarczy zalogować się z dowolnego komputera z dostępem do Internetu, by korzystać z chmury obliczeniowej.

Rozróżniane są trzy rodzaje chmury:

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

ANT Sp. z o.o.
ANT Sp. z o.o.
Wadowicka 8A
30-415 Kraków
tel. +48 12 296 50 40

ACaRS Sp. z o.o.
ACaRS Sp. z o.o.
Fabryczna 17/7
31-553 Kraków
tel. 12 307 11 05

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce