IT dla zarządzających w przemyśle
Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Jak skutecznie zwalczać wyzwania związane z wielochmurowością?

-- wtorek, 19 czerwiec 2018

Automatyzacja, orkiestracja i optymalizacja są jak mantra dla dzisiejszych firm. Kładziemy coraz większy nacisk na wydajność, elastyczność i szybkość działania, a rozwiązania oparte na wielochmurowości wspierają sukces wielu branż. Motoryzacja staje się bardziej zautomatyzowana, handel detaliczny jeszcze szybszy, natomiast czas życia produktów hardwarowych jest coraz krótszy.

Jednak pomimo wszechobecnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, przestarzałe praktyki są wciąż w użyciu, hamując postęp i uderzając w zaufanie przedsiębiorstw do technologii multi-cloud.

Zgodnie z ostatnimi badaniami przeprowadzonymi przez F5 Labs, 53 procent naruszeń cyberbezpieczeństwa dotyka aplikacje. Kadra zarządzająca z kolei zmaga się z pozyskaniem know-how i technologii niezbędnych, aby zapewnić bezpieczeństwo cyfrowych danych w przedsiębiorstwach. Wyzwanie to staje się jeszcze większe, gdy firmowe aplikacje migrują do chmury. Trudnością dla wielu firm jest nadążenie za innowacjami i wprowadzenie odpowiednich procesów chroniących przed coraz to nowymi zagrożeniami.

Wyzwania chmurowego bezpieczeństwa

Ochrona sieci przed utratą danych i naruszeniami prywatności stanowi niesłabnące wyzwanie dla firm. Jeszcze bardziej skomplikowane, wraz z przenoszeniem coraz większej ilości informacji i procesów do chmur – publicznych, prywatnych, hybrydowych czy środowisk multi-cloud. Typowe problemy operacyjne obejmują brak wglądu do zaszyfrowanego ruchu, niespójne zasady i nieodpowiednie narzędzia bezpieczeństwa oraz problemy z zapewnieniem zgodności z wymogami prawnymi. Ograniczenia często są też wynikiem nieodpowiedniego zarządzania budżetem na bezpieczeństwo, co utrudnia współpracę zespołów zajmujących się zabezpieczeniami, deweloperów i specjalistów ds. chmury.

Luki w chmurze często są konsekwencją błędnej konfiguracji tej platformy. W dzisiejszej rzeczywistości nie można skupiać się jedynie na ochronie dostępu, a rozwiązania powinny brać pod uwagę przede wszystkim to, co jest najlepsze z punktu widzenia aplikacji. Natomiast różne aplikacje wymagają różnych usług chmurowych.

Warto podkreślić, że coraz więcej organizacji jest świadomych konieczności wprowadzenia zmian. Tegoroczny raport F5 Networks o stanie dostarczania aplikacji (SOAD) wykazał, że aż 54 procent ankietowanych klientów dobiera rodzaj chmury indywidualnie dla każdej aplikacji, co napędza popularność środowisk wielochmurowych. Już 75 procent respondentów zadeklarowało, że korzysta z wielu dostawców usług cloudowych. Konieczność zabezpieczenia tych środowisk powoduje także zainteresowanie firewallami aplikacji sieciowych (WAF). 61 procent ankietowanych przyznaje, że korzysta właśnie z tej formy zabezpieczeń.

Patrząc w przyszłość wiele firm już teraz ocenia, jaki będzie kolejny etap ewolucji zabezpieczeń w chmurze. Nowe zaawansowane rozwiązania WAF (AWAF) oferują kompleksową ochronę aplikacji dzięki funkcjom chroniącym przed botami oraz    pomagają chronić dane logowania za pomocą szyfrowania klawiszy. Mogą również wykrywać i mitygować ataki DDoS na poziomie aplikacji korzystając z połączonych możliwości uczenia maszynowego i analizy behawioralnej.

Co istotne, AWAF obsługuje różne modele stosowania i licencjonowania, w tym rozliczenie za poszczególne aplikacje, bezterminowa subskrypcja czy rozliczenie za zużycie, aby zapewnić maksymalną elastyczność w chmurze i centrum danych. To pomaga zespołom zajmującym się bezpieczeństwem skutecznie współpracować z deweloperami oraz specjalistami od sieci i sprawnie wdrażać usługi ochrony aplikacji w dowolnym środowisku, które mogą być konfigurowane dla poszczególnych aplikacji lub masowo. Holistyczne podejście do bezpieczeństwa aplikacji ułatwia zarządzanie, zmniejsza koszty działalności operacyjnej i pozwala skutecznie dostarczać usługi neutralizujące ataki.

Automatyzacja i kontrola

Zaprojektowanie strategii wielochmurowości bazującej na skutecznych rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa jest kluczem do osiągnięcia optymalnej wydajności i elastyczności. Wykorzystanie zaawansowanych narzędzi, usprawnienie i przyspieszenie wdrożeń oraz uzyskanie większej kontroli nad tym procesem to krok we właściwym kierunku.

Dzisiejsze firmy potrzebują usług dostarczania aplikacji, które jednocześnie zapewnią ich bezpieczeństwo w chmurze. Dodatkowo rozwiązania te muszą być elastyczne, programowalne i zautomatyzowane. Możliwość szybkiego opracowania i wdrożenia skalowalnych aplikacji w dowolnym miejscu i na dowolnej platformie jest kluczowa, aby spełnić oczekiwania klientów i pozostać konkurencyjnym. Stosowanie spójnej polityki bezpieczeństwa, niezależnej od lokalizacji aplikacji, usprawnia procesy, zmniejsza koszty posiadania, a także skraca czas wprowadzenia produktu na rynek, tym samym zwiększając potencjał innowacyjny firmy.

Zaufanie do chmury

Podczas gdy kadra zarządzająca kwestionuje dotychczasowe tradycyjne modele biznesowe, migracja do środowisk chmurowych wciąż stanowi duże wyzwanie dla działów IT. Jest to odpowiedni moment, aby poznać nowe technologie i rozwiązaniach, które pomogą firmom z sukcesem operować w cyfrowej rzeczywistości gospodarczej. 

Wdrożenie zintegrowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa w chmurze pozwoli firmom zbudować kompleksowe usługi IT, oferujące większą elastyczność i innowacyjność przy jednoczesnej ochronie danych. 

Autor: Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający w F5 Networks


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

ANT Sp. z o.o.
ANT Sp. z o.o.
Wadowicka 8A
30-415 Kraków
tel. +48 12 296 50 40

ACaRS Sp. z o.o.
ACaRS Sp. z o.o.
Fabryczna 17/7
31-553 Kraków
tel. 12 307 11 05

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce