IT dla zarządzających w przemyśle
Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Jakie są rodzaje chmury?

-- poniedziałek, 09 lipiec 2018

W dzisiejszych czasach większość ważnych dokumentów i plików przechowujemy na dyskach komputerów. Jednak trzeba przyznać, że nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Nie tylko ze względu na brak odpowiedniego zabezpieczenia przed cyber-kradzieżą, ale też zwykłym uszkodzeniem sprzętu. W końcu nie zawsze istnieje możliwość odzyskania wszystkich naszych danych. Dlatego tak często najważniejsze dokumenty są przechowywane w tzw. chmurze. Jednak przed zdecydowaniem się na to rozwiązanie, warto poznać zalety poszczególnych rodzajów chmury.

Chmura – co to właściwie jest?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że chmura to jeden z najdynamiczniej rozwijających się trendów w świecie IT. Obecnie jest wykorzystywana na wiele sposobów, nie tylko przez rząd, firmy, ale też osoby prywatne. Dzięki chmurze możemy przechowywać dane, a nawet całe oprogramowanie na globalnej sieci serwerów. Niezwykle istotne jest również to, że przede wszystkim można odróżnić dwa rodzaje chmur. Pierwszy z nich to chmura obliczeniowa, a druga publiczna, która jest wykorzystywana przed największe firmy ze świata IT, takie jak np. Microsoft lub Google.

Rodzaje chmury

Przede wszystkim warto wymienić trzy najważniejsze rodzaje chmury, czyli publiczną, prywatną oraz „dedykowaną”. Szeroki wybór sprawia, że można z łatwością zdecydować się na najodpowiedniejszą formę, która będzie dostosowana nie tylko do potrzeb np. firmy, ale też do możliwości finansowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć m.in. na stronie: host-exchange.pl

Chmura prywatna

Warto zaznaczyć, że w tym przypadku odbiorcą danych usług jest tylko jedna firma. Jednak trzeba przyznać, że ta opcja jest dość kosztowna. Przede wszystkim dlatego, że konieczne jest zaopatrzenie się w specjalny sprzęt oraz infrastrukturę. Poza tym trzeba też pamiętać o przygotowaniu właściwego oprogramowania. Zatem łatwo zauważyć, że jest to rozwiązanie idealne dla dużych firm, ponieważ w przypadku mniejszych może to być po prostu nieopłacalne. Warto też zwrócić uwagę na to, że chmury prywatne są odpowiednie wtedy, gdy firma musi wyjątkowo zadbać o bezpieczeństwo i nie może przetwarzać dane na zewnątrz.

Chmura publiczna

Warto podkreślić, że jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów chmury. W szczególności dotyczy to pojedynczych nabywców, a także małych firm. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że cały zestaw usług IT jest dostarczany przez operatora bądź dostawcę zewnętrznego. Zazwyczaj dotyczy to największych potentatów branży IT, czyli firmy znane na całym świecie tj.: Microsoft, Google lub Amazon.

Chmura dedykowana

Najważniejsze jest to, że jest to idealna opcja dla każdej firmy, która nie chce wydawać dużych kwot pieniędzy na założenie prywatnej chmury, ale chce korzystać z takich samych funkcji. Jest to też idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie stosują chmury publicznej. Zatem zauważalne jest to, że to rozwiązanie łączy w sobie wiele cech z pozostałych dwóch opcji, biorąc od nich to, co najlepsze.

Źródło: host-exchange.pl


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

ANT Sp. z o.o.
ANT Sp. z o.o.
Wadowicka 8A
30-415 Kraków
tel. +48 12 296 50 40

ACaRS Sp. z o.o.
ACaRS Sp. z o.o.
Fabryczna 17/7
31-553 Kraków
tel. 12 307 11 05

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce