IT dla zarządzających w przemyśle
Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Raspberry Pi - ze stołu majsterkowicza do szafy sterowniczej?

-- czwartek, 11 październik 2018

Dzięki ponad 17 milionom urządzeń sprzedawanych na całym świecie, Raspberry Pi jest najpopularniejszym komputerem jednopłytowym wszech czasów. Ale nie tylko pasjonaci hobbyści uwielbiają ten wszechstronny mikroformatowy komputerek - od dawna trafił on także do przemysłu. Pierwotnie zaprojektowany dla hobby i edukacji, Raspberry Pi ujawnia swój pełny potencjał w przemysłowej technologii komputerowej.

Do jakich zastosowań przemysłowych nadaje się minikomputer i jak będzie wyglądać jego przyszłość? Sven Pannewitz, menedżer produktu działu komponenty aktywne/pasywne (programowanie/rozwój) w reichelt elektronik, odsłania możliwości profesjonalnych zastosowań Raspberry Pi.

Innowacje zamiast tradycji  

Szczególnie w technice pomiarowej i sterowniczej minikomputer wyłamuje się z przestarzałych ram tworząc przestrzeń dla innowacji.

Dzięki zasadzie open source oraz wielu bibliotekom oprogramowania, językom programowania i instrukcjom, Raspberry Pi oferuje elastyczność, jakiej nie daje żaden inny system. W razie potrzeby można go również dowolnie dostosować i rozbudować za pomocą wtykowych modułów, takich jak na przykład PI HATS, na przykład w celu uzyskania dodatkowych interfejsów. Oznacza to możliwość wdrażania wielu nowych pomysłów i prototypów bezpośrednio w środowisku produkcyjnym bez konieczności długiego cyklu rozwoju.        

Również koszty zindywidualizowanego rozwiązania opartego na Raspberry-Pi są stosunkowo niskie w porównaniu z tradycyjnymi produktami przemysłowymi.  

Ograniczenia Raspberry Pi 

W trudnych warunkach przemysłowych, oryginalny Raspberry Pi początkowo napotyka na ograniczenia. Nawet nieznacznie podwyższona temperatura otoczenia powoduje gwałtowny wzrost temperatury rdzenia ze względu na kompaktowe rozmiary komputera, zaś kompensacja w postaci dławienia procesora prowadzi do ogromnych strat mocy obliczeniowej.

Karty microSD używane jako pamięć stała mają bardzo ograniczoną liczbę cykli zapisu i nie są odpowiednie jako pamięć podręczna, dlatego nie mogą spełniać wymagań przemysłowych.

Wprawdzie Raspberry Pi 3B+, najnowszy model w rodzinie produktów, obsługuje już gigabitową sieć Ethernet i WLAN, spełniając w ten sposób podstawowe wymagania stawiane zastosowaniom przemysłowym 4.0, brak mu jednak interfejsów przemysłowych, takich jak RS485 lub CAN. 

Przykładowe rozwiązania przemysłowe

Jednakże, dalsze postępy rozwoju Raspberry Pi mogą usunąć i te przeszkody. PiXtend, profesjonalna karta rozszerzeń dla Raspberry Pi, może być używana do sterowania i regulacji oraz jako środowisko dydaktyczne technologii sterowania, elektroniki i oprogramowania. Szeregowe interfejsy (RS232, RS485 i magistrala CAN), stała pamięć i możliwość monitorowania w czasie rzeczywistym to cechy, które czynią go odpowiednim do zastosowań przemysłowych. Ponadto komputer jest odporny na temperatury otoczenia do 50 stopni i może być instalowany bezpośrednio w szafie sterowniczej dzięki szynie DIN.  

Zestaw Andino X1 łączy Raspberry Pi i Arduino i tworzy rozwiązanie przemysłowe made in Germany. Dzięki własnemu mikrokontrolerowi możliwa jest precyzyjna obróbka wstępna sygnałów oraz adaptacja czujników i aktuatorów. Ponadto Andino X1 chroni wszystkie istotne interfejsy Raspberry Pi zgodnie z obowiązującymi normami branżowymi. Obsługiwane wejścia i wyjścia cyfrowe są izolowane galwanicznie i zapobiegają przepięciom.

Przyszłość Raspberry Pi

Ponieważ branża automatyki wymaga coraz bardziej kompaktowych, efektywnych i opłacalnych rozwiązań, Raspberry Pi stał się niezastąpionym komponentem przemysłowym. Deweloperzy mogą czerpać ogromne korzyści z istniejącej wiedzy społeczności Raspberry Pi. 

Gremium odpowiadającym za ulubiony jednopłytowy komputer jest Fundacja Raspberry Pi, która w coraz większym stopniu poświęca uwagę obszarowi oprogramowania umożliwiającego w przyszłości wspieranie na przykład oprogramowania 3D, sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy. Ale rynek stale się zmienia, także jeśli chodzi o sprzęt. Pomimo ekstremalnych warunków pracy, wydajność komputerów powinna stale rosnąć przy ciągle malejących gabarytach.

Źródło: reichelt elektronik


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

ANT Sp. z o.o.
ANT Sp. z o.o.
Wadowicka 8A
30-415 Kraków
tel. +48 12 296 50 40

ACaRS Sp. z o.o.
ACaRS Sp. z o.o.
Fabryczna 17/7
31-553 Kraków
tel. 12 307 11 05

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce