IT dla zarządzających w przemyśle
Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sposób na kłopoty z nadmiarem

-- poniedziałek, 07 styczeń 2013

Nowoczesne systemy PLM zapewniają firmom produkcyjnym radzenie sobie z zarządzaniem zmianą nawet w ogromnej liczbie wyrobów.

Przedsiębiorstwa branży produkcyjnej działają według różnych modeli biznesowych. Są takie, które produkują zaledwie kilka mocno wyspecjalizowanych produktów, inne mają asortyment liczący od kilkudziesięciu do kilkuset pozycji. Nad takim zestawem można jeszcze zapanować za pomocą metod klasycznych. Co jednak zrobić, gdy liczba wyrobów wynosi dziesiątki lub setki tysięcy?

Przy bardzo dużej liczbie produktów, komponentów i różnych wersji gotowych wyrobów przedsiębiorstwo musi użyć specjalizowanego systemu informatycznego, który poradzi sobie z tym problemem, ładnie zwanym we Francji „embarrass de richesse” (kłopot z nadmiarem).

Tak naprawdę nie jest to kłopot newralgiczny, bo przecież im więcej mamy produktów, tym lepiej dla firmy. Problem leży raczej w znalezieniu takiego oprogramowania, które zapewni sprawne zarządzanie całą tą masą produktów, ich różnymi wersjami (mającymi różny okres ważności), a także dużą liczbą części składowych potrzebnych do ich montowania.

Informatyka biznesowa znalazła odpowiedź na te potrzeby – to systemy klasy PLM, czyli systemy do zarządzania cyklem życia produktów (Product Lifecycle Management). Wiodącym na świecie rozwiązaniem w tej kategorii jest Oracle Agile PLM, a jedyna polska firma specjalizująca się we wdrażaniu tego systemu to Fideltronik, krajowy lider w branży EMS (Electronics Manufacturing Services).

Dlaczego Fideltronik?

Fideltronik w dużej mierze jest firmą inżynierską. W sumie w zakładach grupy kapitałowej zatrudnionych jest kilkuset inżynierów czynnie biorących udział we wdrożeniach i produkcji wyrobów gotowych. Dlatego procesy związane z cyklem życia produktu, sposoby wprowadzania nowych wersji albo rewizji wyrobów czy nadzór nad procesem produkcyjnym są im doskonale znane.

Ważne aspekty oprogramowania wspierającego zarządzanie cyklem życia produktu są nie tylko gruntownie przeanalizowane, ale także sprawdzone w praktyce i stosowane w dużej firmie produkcyjnej. Firma Fideltronik wie, co jest prawdziwą wartością dodaną w oprogramowaniu tej klasy, dlatego zwróciła uwagę na produkt Oracle Agile PLM. Doskonale realizuje on swoją podstawową funkcjonalność, a więc zarządzanie cyklem życia produktu. Ale nie tylko. Dzięki wbudowanym interfejsom produkt może być łatwo integrowany z zewnętrznymi aplikacjami, a budowa modułowa zapewnia dostosowanie skali rozwiązania do potrzeb firmy.

Przygoda z Oracle
Decyzja o zdobywaniu kompetencji w zakresie systemu Oracle nie była przypadkowa. Fideltronik jest użytkownikiem technologii tej firmy już od ponad 15 lat. Do 2004 r. firma zarządzana była za pomocą systemu lokalnego producenta opartego na bazie danych Oracle. W tym czasie podjęto decyzję o wymianie systemu informatycznego na rozwiązanie światowej klasy, spełniające najwyższe kryteria skalowalności, dostępności i bezpieczeństwa. W wyniku analizy i przetargu wybrano aplikacje Oracle, które pokonały w konkursie m.in. pakiet firmy SAP.

W marcu 2005 r. Fideltronik kupił zestaw aplikacji biznesowych Oracle E-Business Suite (EBS) oraz utworzył własną grupę wdrożeniową specjalizującą się w implementacji tego systemu. Do końca roku 2005 zakończono pierwszy etap, w którym wdrożone zostały podstawowe moduły ERP, takie jak finanse, logistyka, zaopatrzenie, sprzedaż oraz podstawy produkcji dyskretnej. W kolejnej fazie rozpoczęto wdrożenie modułu kadrowo-płacowego, produkcji ciągłej, magazynu wysokiego składowania, zarządzania cyklem życia produktu oraz zaawansowanego planowania produkcji i dostaw.

Najpierw klient, potem partner
W roku 2007 firma Fideltronik wykonała dość niezwykłą woltę - będąc od dawna klientem, stała się także partnerem, specjalizującym się we wdrażaniu systemu Oracle EBS. Po prostu postanowiła wykorzystać wiedzę w zakresie znajomości systemu Oracle, oferując swoje usługi konsultingowe firmom zewnętrznym. Od tego czasu Fideltronik przeprowadził wiele, zawsze udanych wdrożeń. Aktualnie posiada status „Oracle Gold Partner”.

Jako partner Oracle Fideltronik świadczy również usługi eksperckie z zakresu aplikacji i narzędzi tej firmy. Jako jedni z nielicznych, jeśli nie jedyni na rynku, jest jednocześnie firmą oferującą wdrożenie systemu, jak również używającą go we własnej działalności. Daje to ogromny komfort jej klientom, ponieważ oferowane rozwiązania są zawsze sprawdzone i przetestowane, dostawca potrafi też ocenić ich przydatność. Klient może zobaczyć system działający w firmie Fideltronik - wdrożenie uznawane za jedno z najlepszych na świecie w obszarze produkcji.

PLM ważny dla produkcji

Autor: Paweł Fidelus, Krzysztof Woźny


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

ANT Sp. z o.o.
ANT Sp. z o.o.
Wadowicka 8A
30-415 Kraków
tel. +48 12 296 50 40

ACaRS Sp. z o.o.
ACaRS Sp. z o.o.
Fabryczna 17/7
31-553 Kraków
tel. 12 307 11 05

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce