IT dla zarządzających w przemyśle
Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

W jakie rozwiązania IT inwestuje i będzie inwestował polski przemysł?

-- poniedziałek, 01 luty 2016

Rozmowa z Marylą Pawlik, dyrektor ds. sprzedaży w BPSC S.A.

Jakie tendencje dominowały na polskim rynku teleinformatycznym w 2015 r., na jakie rozwiązania informatyczne było największe zapotrzebowanie, po jakie oferty sięgał sektor przemysłowy?

W ubiegłym roku można było zauważyć znaczące ożywienie zarówno w obszarze systemów wspierających zarządzanie firmą, jak i kapitałem ludzkim. Wynika ono z dwóch powodów. Po pierwsze, Firmy szukają sposobów optymalizacji kosztów. Zdarza się, że podejmują decyzję o informatycznej rewolucji i wymianie systemu ERP tylko dlatego, że nowe rozwiązanie będzie znacząco tańsze w serwisowaniu. Po drugie, firmy są wciąż relatywnie mało zinformatyzowane. Zaledwie co czwarta firma produkcyjna korzysta z systemu wspierającego zarządzanie. Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że odsetek  firm, pozbawionych dostępu do bardziej zaawansowanych narzędzi planowania produkcji - S&OP (Sales and Operations Planning), MPS (Master Production Scheduling) czy MRP (Material Requirements Planning)- jest przynajmniej dwukrotnie większy. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku rozwiązań klasy MES które zbierają informacje online bezpośrednio ze stanowisk produkcyjnych i transferują je do obszaru biznesowego. Rozmawiamy z wieloma firmami, które dopiero teraz zaczynają poważnie myśleć o informatyzacji tych obszarów.

Po drugie pamiętajmy o tym, że część przedsiębiorstw decydowała się na systemy wiele lat temu. Te wdrożenia realizowano na zupełnie inną skalę. Dziś, by móc konkurować z zachodnimi koncernami, firmy muszą mieć wsparcie informatyczne na podobnym poziomie jak one.  Muszą precyzyjnie planować i eksploatować  swoje  zasoby produkcyjne, optymalizować jednostkowe koszty produkcji czy wykorzystanie przestrzeni magazynowej.  Istotnym argumentem za wdrożeniem nowego rozwiązania są też specyficzne wymagania dotyczące planowania i optymalizacji produkcji, a także mobilnych funkcjonalności. Tych wymagań nie są w stanie spełnić rozwiązania informatyczne sprzed kilku lat.

Dostrzegalną zmianą jest rosnące zainteresowanie zaawansowanymi systemami wspierającymi zarządzanie pracownikami. Wynika to z trudnej sytuacji na rynku pracy. Mimo blisko 8% bezrobocia, firmom mocno doskwiera brak wykwalifikowanych specjalistów. W tej sytuacji przedsiębiorstwa muszą z jednej strony prowadzić intensywną rekrutację, z drugiej przywiązywać, większą niż do tej pory, wagę do rozwoju osób już zatrudnionych i lepszego ich dopasowania do stanowiska. Statystyki są nieubłagane i wyraźnie wskazują na niedopasowanie kompetencyjne, którego efektem jest niska wydajność pracowników. Przy skali działalności dużych i średnich firm poprawa tych wskaźników bez wdrożenia zaawansowanych narzędzi informatycznych jest praktycznie niemożliwa.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY 2019
2019-10-24 - 2019-10-24
Miejsce: Wrocław
WARSAW INDUSTRY WEEK 2019
2019-11-13 - 2019-11-15
Miejsce: PTAK WARSAW EXPO

Katalog

ANT Sp. z o.o.
ANT Sp. z o.o.
Wadowicka 8A
30-415 Kraków
tel. +48 12 296 50 40

ACaRS Sp. z o.o.
ACaRS Sp. z o.o.
Fabryczna 17/7
31-553 Kraków
tel. 12 307 11 05

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce