Bezpieczeństwo systemów IT
Zabezpieczeń nigdy za wiele
-- sobota, 01 marzec 2008
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na przedsiębiorstwa przemysłowe w dobie powszechnego dostępu do Internetu? Jak się ich ustrzec?
Poziom świadomości zagrożeń zewnętrznych rośnie, ponieważ ten temat jest często poruszany w mediach. Nadal jednak firmy nie wiedzą wszystkiego o zagrożeniach z zewnątrz – uważa Gudrun Weinfurtner, Territory Manager Eastern Europe, SonicWALL.
Firmy działające na rynku bezpieczeństwa IT non stop alarmują. Coraz więcej zagrożeń płynie z Internetu, coraz częściej przedsiębiorstwa narażone są na utratę krytycznych danych, a indywidualni użytkownicy na kradzież tożsamości (w konsekwencji – pieniędzy)...
Ale nie tylko Internet niesie zagrożenie. W dobie powszechnej komputeryzacji zakłócenia w działaniu systemów wspomagających zarządzanie całym przedsiębiorstwem czy jakimkolwiek jego obszarem często przynoszą niepowetowane straty.
Według IDC w 2007 r. inwestycje w zakresie IT wyniosły w Polsce 25,3 mld zł. Autorzy raportu przewidują wzrost rocznych nakładów na IT o 12,8%, z czego aż 9,8% będą stanowiły wydatki na oprogramowanie. Jaki procent tych wydatków przeznaczany jest na zabezpieczenia IT?
Ogłoszony w kwietniu 2007 r. raport McAfee, Inc. „Datagate: Następna, nieuchronna katastrofa korporacyjna?” ujawnił, że naruszenie polityki bezpieczeństwa, nawet niezamierzone, może prowadzić do ogromnych problemów w największych przedsiębiorstwach, a także stanowi o ciągłości ich biznesu.
Mimo wysokiej świadomości zagrożenia utraty danych badane firmy przeznaczają na ochronę krytycznych informacji średnio 0,5% swoich budżetów IT.
Coraz więcej danych generowanych przez przedsiębiorstwa, coraz większa liczba urządzeń końcowych... Zgodnie z raportem firmy Symantec od 1 stycznia do 30 czerwca 2007 r. kradzież lub utrata komputera albo innego nośnika danych stanowiła 46% wszystkich przypadków przechwycenia danych.
Według badania przeprowadzonego przez TrendLabs, światową sieć centrów badań, usług i pomocy technicznej firmy Trend Micro, liczba zagrożeń internetowych wzrosła w latach 2005–2007 o ponad 1500%. Pracownicy agencji AV-Test odkryli w 2007 r. ponad 5,5 miliona nowych próbek szkodliwego oprogramowania.