IT dla zarządzających w przemyśle
Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Bezpieczeństwo systemów IT
Zabezpieczeń nigdy za wiele

-- sobota, 01 marzec 2008

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na przedsiębiorstwa przemysłowe w dobie powszechnego dostępu do Internetu? Jak się ich ustrzec?

Poziom świadomości zagrożeń zewnętrznych rośnie, ponieważ ten temat jest często poruszany w mediach. Nadal jednak firmy nie wiedzą wszystkiego o zagrożeniach z zewnątrz – uważa Gudrun Weinfurtner, Territory Manager Eastern Europe, SonicWALL.

Firmy działające na rynku bezpieczeństwa IT non stop alarmują. Coraz więcej zagrożeń płynie z Internetu, coraz częściej przedsiębiorstwa narażone są na utratę krytycznych danych, a indywidualni użytkownicy na kradzież tożsamości (w konsekwencji – pieniędzy)...

Ale nie tylko Internet niesie zagrożenie. W dobie powszechnej komputeryzacji zakłócenia w działaniu systemów wspomagających zarządzanie całym przedsiębiorstwem czy jakimkolwiek jego obszarem często przynoszą niepowetowane straty.  

Według IDC w 2007 r. inwestycje w zakresie IT wyniosły w Polsce 25,3 mld zł. Autorzy raportu przewidują wzrost rocznych nakładów na IT o 12,8%, z czego aż 9,8% będą stanowiły wydatki na oprogramowanie. Jaki procent tych wydatków przeznaczany jest na zabezpieczenia IT?

Ogłoszony w kwietniu 2007 r. raport McAfee, Inc. „Datagate: Następna, nieuchronna katastrofa korporacyjna?” ujawnił, że naruszenie polityki bezpieczeństwa, nawet niezamierzone, może prowadzić do ogromnych problemów w największych przedsiębiorstwach, a także stanowi o ciągłości ich biznesu.

Mimo wysokiej świadomości zagrożenia utraty danych badane firmy przeznaczają na ochronę krytycznych informacji średnio 0,5% swoich budżetów IT.

Coraz więcej danych generowanych przez przedsiębiorstwa, coraz większa liczba urządzeń końcowych... Zgodnie z raportem firmy Symantec od 1 stycznia do 30 czerwca 2007 r. kradzież lub utrata komputera albo innego nośnika danych stanowiła 46% wszystkich przypadków przechwycenia danych.

Według badania przeprowadzonego przez TrendLabs, światową sieć centrów badań, usług i pomocy technicznej firmy Trend Micro, liczba zagrożeń internetowych wzrosła w latach 2005–2007 o ponad 1500%. Pracownicy agencji AV-Test odkryli w 2007 r. ponad 5,5 miliona nowych próbek szkodliwego oprogramowania.

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław

Katalog

ANT Sp. z o.o.
ANT Sp. z o.o.
Wadowicka 8A
30-415 Kraków
tel. +48 12 296 50 40

zobacz wszystkieAktualne wydania
O nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce